Murata Electronics DEC1X3J220JC4B
Part No.:
DEC1X3J220JC4B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 22PF 6.3KV SL RADIAL
Shipping
DEC1X3J220JC4B Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DEC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
6300V (6.3kV)
Temperature Coefficient:
SL
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)