Diodes Incorporated DDZX39F-7
Part No.:
DDZX39F-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23-3
Shipping
DDZX39F-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
39 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C