Diodes Incorporated DDZX11C-7
Part No.:
DDZX11C-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23-3
Shipping
DDZX11C-7 Information
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C