Diodes Incorporated DDZ6V8BQ-7
Part No.:
DDZ6V8BQ-7
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 6.8V 470MW SOD123
Shipping
DDZ6V8BQ-7 Information
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
470 mW
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C