Diodes Incorporated DDZ10CQ-7
Part No.:
DDZ10CQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 9.95V 470MW SOD123
Shipping
DDZ10CQ-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.95 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
470 mW
Impedance (Max) (Zzt):
8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C