Amphenol ICC (FCI) DDP50S565MTLF
Part No.:
DDP50S565MTLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Shipping
DDP50S565MTLF Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A per Contact
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)