Amphenol Positronic DD78M4R2000/AA
Part No.:
DD78M4R2000/AA
Manufacturer:
Amphenol Positronic
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB HD PLG 78POS R/A SLDR
Shipping
DD78M4R2000/AA Information
Manufacturer:
Amphenol Positronic
Series:
DD
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, High Density
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
78
Number of Rows:
4
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) High Density
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.450" (11.43mm)