JAE Electronics DD-50PA-NR
Part No.:
DD-50PA-NR
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Shipping
DD-50PA-NR Information
Manufacturer:
JAE Electronics
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (M2.6)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Zinc Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.283" (7.20mm)