WIMA DCP4I053007HD4KSSD
Part No.:
DCP4I053007HD4KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
DC-LINK MKP 4 30.0 F 600 VDC 24X
Shipping
DCP4I053007HD4KSSD Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
600V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.1 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max):
1.791" (45.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)