ITT Cannon, LLC DCMD37PJF225
Part No.:
DCMD37PJF225
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Shipping
DCMD37PJF225 Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
D*M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
37
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Stainless Steel
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.283" (7.20mm)