Amphenol ICC (FCI) DCM37P732N
Part No.:
DCM37P732N
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Shipping
DCM37P732N Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DM HE508
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
37
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Yellow Cadmium Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A per Contact
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)