Cinch Connectivity Solutions DCCM21PCBRP
Part No.:
DCCM21PCBRP
Manufacturer:
Cinch Connectivity Solutions
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN MICRO-D PLUG 21POS R/A SLDR
Shipping
DCCM21PCBRP Information
Manufacturer:
Cinch Connectivity Solutions
Series:
Dura-Con™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Type, Micro-D
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
21
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.130" (3.30mm)