Delevan DC630R-472M
Part No.:
DC630R-472M
Description:
FIXED IND 4.7UH 11.7A 7 MOHM TH
Shipping
DC630R-472M Information
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.7 A
Current - Saturation (Isat):
31.5A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.830" (21.08mm)