Delevan DC630R-272M
Part No.:
DC630R-272M
Description:
FIXED IND 2.7UH 12.8A 5 MOHM TH
Shipping
DC630R-272M Information
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12.8 A
Current - Saturation (Isat):
42A
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.830" (21.08mm)