Delevan DC630R-222M
Part No.:
DC630R-222M
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 2.2UH 12.8A 5 MOHM TH
Shipping
DC630R-222M Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
DC630R
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12.8 A
Current - Saturation (Isat):
46A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.830" (21.08mm)