Amphenol ICC (FCI) DC21WA4S743M30LF
Part No.:
DC21WA4S743M30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Shipping
DC21WA4S743M30LF Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DW
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
21 (17 + 4 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A, 30A