Amphenol ICC (FCI) DBV9W4S300H30LF
Part No.:
DBV9W4S300H30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SOLDER
Shipping
DBV9W4S300H30LF Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DW
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
9 (5 + 4 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 9W4
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Current Rating (Amps):
7.5A, 30A