TT Electronics/IRC D55342E07B47B0R
Part No.:
D55342E07B47B0R
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206
Shipping
D55342E07B47B0R Information
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
Series:
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
47 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thin Film
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.71mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)