Vishay Sfernice D2TO020C10R00FRE3
Part No.:
D2TO020C10R00FRE3
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
RES SMD 10 OHM 1% 20W TO263
Shipping
D2TO020C10R00FRE3 Information
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
D2TO20
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
20W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
TO-263 (D2PAK)
Size / Dimension:
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)