Infineon Technologies CYD02S36V-167BBC
Part No.:
CYD02S36V-167BBC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Memory
Package:
256-LBGA
Description:
IC SRAM 2MBIT PAR 167MHZ 256FBGA
Shipping
CYD02S36V-167BBC Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
256-LBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:
2Mbit
Memory Organization:
64K x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
4.4 ns
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)