Infineon Technologies CY15B116QSN-108BKXQT
Part No.:
CY15B116QSN-108BKXQT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Memory
Package:
24-TBGA
Description:
IC FRAM 16MBIT SPI/QUAD 24FBGA
Shipping
CY15B116QSN-108BKXQT Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Excelon™-Ultra, F-RAM™
Package/Case:
24-TBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FRAM
Technology:
FRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size:
16Mbit
Memory Organization:
2M x 8
Memory Interface:
SPI - Quad I/O, QPI
Clock Frequency:
108 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
6.7 ns
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)