Central Technologies CTS3F-6R8J
Part No.:
CTS3F-6R8J
Description:
6.8UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Shipping
CTS3F-6R8J Information
Series:
CTS3F
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
280 mA
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)