Central Technologies CTS3F-272J
Part No.:
CTS3F-272J
Description:
2700UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Shipping
CTS3F-272J Information
Series:
CTS3F
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
40 mA
DC Resistance (DCR):
47Ohm Max
Q @ Freq:
47 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
920kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Size / Dimension:
0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)