Central Technologies CTS2F-102J
Part No.:
CTS2F-102J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
1000UH AXL OLDEDSHIELD INDUCTR
Shipping
CTS2F-102J Information
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTS2F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
80 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
52Ohm Max
Q @ Freq:
49 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.130" Dia x 0.331" L (3.30mm x 8.40mm)