Central Technologies CTH8F-562K
Part No.:
CTH8F-562K
Description:
5600UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-562K Information
Inductance:
5.6 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
315 mA
Current - Saturation (Isat):
359mA
DC Resistance (DCR):
3.92Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
400kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)