Central Technologies CTH8F-471K
Part No.:
CTH8F-471K
Description:
470UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-471K Information
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.24A
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)