Central Technologies CTH8F-3R9K
Part No.:
CTH8F-3R9K
Description:
3.9UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-3R9K Information
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
15.5A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
34MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)