Central Technologies CTH8F-180K
Part No.:
CTH8F-180K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
18UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-180K Information
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTH8F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
6.64A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)