CODACA CSBX1275-100M
Part No.:
CSBX1275-100M
Manufacturer:
CODACA
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
Shipping
CSBX1275-100M Information
Manufacturer:
CODACA
Series:
CSBX1275
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
21A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
10.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
High Saturation
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.543" L x 0.504" W (13.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.299" (7.60mm)