CODACA CSBX1250-1R6M
Part No.:
CSBX1250-1R6M
Manufacturer:
CODACA
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Description:
SMD POWER INDUCTOR
Shipping
CSBX1250-1R6M Information
Manufacturer:
CODACA
Series:
CSBX1250
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
43A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.65mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
High Current, Low Loss
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.543" L x 0.504" W (13.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)