Ohmite CS5DR001E
Part No.:
CS5DR001E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
4-ESIP
Description:
RES 0.001 OHM 0.5% 5W 4ESIP
Shipping
CS5DR001E Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
CS5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.500" L x 0.330" W (38.10mm x 8.38mm)
Height - Seated (Max):
0.953" (24.20mm)