Bourns Inc. CR0402-FX-5103GLF
Part No.:
CR0402-FX-5103GLF
Description:
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402
Shipping
CR0402-FX-5103GLF Information
Resistance:
510 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)