YAGEO CQ0201CRNPO8BN6R0
Part No.:
CQ0201CRNPO8BN6R0
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 6PF 25V C0G/NPO 0201
Shipping
CQ0201CRNPO8BN6R0 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)