Eaton - Electronics Division CPL-2-50TR-R
Part No.:
CPL-2-50TR-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 50NH 40A 0.6 MOHM SMD
Shipping
CPL-2-50TR-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
CPL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
50 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
40 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)