Delta Electronics/Cyntec CMLE051B-1R0MS
Part No.:
CMLE051B-1R0MS
Description:
IND SMD 1.0UH MOLDING CHOKE
Shipping
CMLE051B-1R0MS Information
Series:
CMLE051B
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
8A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)