Central Semiconductor Corp CLL5250B TR PBFREE
Part No.:
CLL5250B TR PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Shipping
CLL5250B TR PBFREE Information
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C