KEMET CKR06BX224KP
Part No.:
CKR06BX224KP
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.22UF 50V 10% RADIAL
Shipping
CKR06BX224KP Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-39014, CKR06
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Failure Rate:
P (0.1%)
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)