KEMET CKC21X562KCGACAUTO
Part No.:
CKC21X562KCGACAUTO
Description:
KC-LINK 2220 5.6NF 500VDC C0G
Shipping
CKC21X562KCGACAUTO Information
Series:
KC Link Auto C0G
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)