KEMET CKC21C622MEGACAUTO
Part No.:
CKC21C622MEGACAUTO
Description:
KC-LINK 2220 6.2NF 1200VDC C0G
Shipping
CKC21C622MEGACAUTO Information
Series:
KC Link Auto C0G
Capacitance:
6200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1200V (1.2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.106" (2.70mm)