KEMET CKC21C563JCGACAUTO
Part No.:
CKC21C563JCGACAUTO
Description:
KC-LINK 2220 56NF 500VDC C0G
Shipping
CKC21C563JCGACAUTO Information
Series:
KC Link Auto C0G
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)