KEMET CKC21C472JEGAC7800
Part No.:
CKC21C472JEGAC7800
Description:
KC-LINK 2220 4.7NF 1200VDC C0G
Shipping
CKC21C472JEGAC7800 Information
Series:
KC Link Comm C0G
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1200V (1.2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)