KEMET CKC18X682MDGAC7210
Part No.:
CKC18X682MDGAC7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
KC-LINK 1812 6.8NF 1000VDC C0G
Shipping
CKC18X682MDGAC7210 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
KC Link Comm C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)