KEMET CKC18C822GWGACAUTO
Part No.:
CKC18C822GWGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
KC-LINK 1812 8.2NF 650VDC C0G
Shipping
CKC18C822GWGACAUTO Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
KC Link Auto C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
650V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)