KEMET CKC18C562JDGAC7800
Part No.:
CKC18C562JDGAC7800
Description:
KC-LINK 1812 5.6NF 1000VDC C0G
Shipping
CKC18C562JDGAC7800 Information
Series:
KC Link Comm C0G
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)