KEMET CK13BR473K
Part No.:
CK13BR473K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.047UF 50V 10% AXIAL
Shipping
CK13BR473K Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-C-11015, CK13
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)