KEMET CGP5C681KDYDAA7301
Part No.:
CGP5C681KDYDAA7301
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER DISC 680PF 1000V Y5P 10%
Shipping
CGP5C681KDYDAA7301 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
CGP DISC Comm HV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
680 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)