Gowanda Electronics CF4H1812-820G
Part No.:
CF4H1812-820G
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FERRITE HP CHIP INDUCTOR
Shipping
CF4H1812-820G Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CF4H1812
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
820 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.05 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
290MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.199" L x 0.118" W (5.05mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)