CDSA56B1WBF.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CDSA56B1WBF |
| Manufacturer | ChromeLED |
| Series | - |
| Package/Case | 10-DIP |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Display Format | - |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.748" H x 0.500" W x 0.315" D (19.00mm x 12.70mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.20mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Anode |
| Color | Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 40mcd |
| Wavelength - Peak | - |
| Power Dissipation (Max) | 120mW |
The following parts include "CDSA56B1WBF" in Silicon Labs CDSA56B1WBF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.