CDSA40R2W.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CDSA40R2W |
| Manufacturer | ChromeLED |
| Series | - |
| Package/Case | 14-DIP |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Display Format | - |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.10mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Anode |
| Color | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 30mcd |
| Wavelength - Peak | - |
| Power Dissipation (Max) | 70mW |
The following parts include "CDSA40R2W" in Silicon Labs CDSA40R2W.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.