Sumida America Components Inc. CDRH50D28BT150NP-100MC
Part No.:
CDRH50D28BT150NP-100MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 1.75A 95 MOHM SMD
Shipping
CDRH50D28BT150NP-100MC Information
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH50D28B/T150
Package/Case:
Nonstandard
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.75 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
95mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)